Dvojitá domácnosť v Nemecku - kedy je možné ju uplatniť v nemeckom daňovom priznaní?
Dvojitá domácnosť - čo sa skrýva za týmto pojmom?
Pojem dvojitá domácnosť pochádza z nemeckého zákona o dani z príjmov. Znamená to, že zamestnanec vedie jednu domácnosť na Slovensku a druhú v mieste zamestnania v Nemecku. Druhá domácnosť musí vzniknúť z profesionálnych dôvodov. V rámci dvojitej domácnosti si môže uplatniť náklady na bývanie v Nemecku a cesty za rodinou na Slovensko.
Pre uplatnenie dvojitej domácnosti musia byť splnené 2 základné podmienky:
1.) Zamestnanec musí vlastniť nehnuteľnosť na Slovensku, resp. bývať v podnájme a:
- domácnosť musí byť stredobodom jeho záujmu (stredobodom sa myslí sociálne kontakty s rodinou, priatelia, spolky, členstvá,...)
- domácnosť musí byť aktívna - musí sa v nej bývať
- zamestnanec musí preukázateľne platiť za nájom, resp. energie
2.) Druhá domácnosť musí byť v Nemecku - v mieste výkonu práce, za ktorú platí zamestnanec nájom.
Pre splnenie týchto podmienok je najideálnejšie poskytnúť nasledujúce dokumenty:
- list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu
- SIPO platby
- výplatnú pásku s nájmom, ktorý zamestnávateľ strháva zamestnancovi z výplaty
Čo sa považuje za dvojitú domácnosť, a čo už nie?
V prípade ženatých/vydatých ľudí s uznaním dvojitej domácnosti väčšinou problém nie je, pretože manželský partner alebo celá rodina zvyčajne naďalej žije vo svojej domovskej krajine (Slovensko) a užíva tam svoj samostatný byt/dom.
Ak zamestnanec doma (na Slovensku) neužíva vlastný samostatný byt, ale stále býva v rodičovskom dome, využíva jednu izbu - t.j. býva vo viacgeneračnej domácnosti - platí:
- Ak mladšie pracujúce deti počas alebo po skončení štúdia naďalej bývajú s rodičmi, môžeme predpokladať, že si nezaobstarávajú vlastnú domácnosť (aj keď sa podieľajú na nákladoch). Vo všeobecnosti sú integrované do domácnosti rodičov, preto nemôžu vzniknúť náklady na vedenie dvojitej domácnosti.
- Ak staršie pracujúce deti žijú s rodičmi v spoločnej domácnosti, môžeme predpokladať, že majú významné slovo pri riadení domácnosti. Takáto domácnosť im môže byť prisúdená ako vlastná. Platí to o to viac, keď dieťa vedie svoj súkromný život, pretože má s rodným mestom užšie osobné vzťahy, napríklad kvôli starším rodičom závislým na ich starostlivosti.
- V druhom prípade sa však deti musia preukázateľne finančne podieľať na životných nákladoch, a to viac ako 10 % z bežných mesačných prevádzkových nákladov na hospodárenie domácnosti
- Finančný súd Dolného Saska v roku 2019 rozhodol, že pravidelný príspevok na priebežné náklady na bývanie a spotrebu nie je potrebný. Netreba sa však spoliehať na „jedno rozhodnutie súdu“, ale najlepšie je zriadiť si trvalý príkaz a pravidelne prevádzať rodičom primeranú mesačnú sumu a v platbe uviesť poznámku „podiel na nájomnom a nákladoch na energie“.
V podobných prípadoch preto deti musia preukázať, že:
- majú centrum životných záujmov stále doma s rodičmi
- finančne prispievajú na náklady domácnosti (napr. prevody za nájom na účet rodičov)
- sú ekonomicky nezávislé
- že doma je „skutočná“ viacgeneračná domácnosť
Čo ak obaja manželia žijú a pracujú v Nemecku?
V takomto prípade je veľmi ťažké dokladovať domácnosť na Slovensku. Nemeckú daňový úrad Finanzamt predpokladá, že ak manželia žijú spolu v Nemecku, tak aj ich spoločné centrum záujmov už nebude na Slovensku. To znamená, že jedna z podmienok nie je splnená.
Kedy daňový úrad uzná vedenie dvojitej domácnosti?
- Druhý domov potrebujete z profesionálnych dôvodov, pretože bývate príliš ďaleko od svojho pracoviska na každodenné dochádzanie do práce.
- Váš druhý domov (v Nemecku) nie je vaším „stredobodom života“.
Rozhodujúca otázka teda znie: Je stredobodom života domov na Slovensku alebo domov v mieste zamestnania v Nemecku?
- Domácnosť na Slovensku musí byť celoročne funkčná, musí sa tam zdržiavať partner, deti resp. rodičia, s ktorými zdieľate domácnosť.
Aké náklady sa dajú uplatniť v rámci dvojitej domácnosti?
Všeobecne povedané, iba náklady spojené s ubytovaním v Nemecku, a to do výšky 1000 € mesačne, čiže do 12 000 € ročne (ak nevyčerpáte mesačnú maximálnu sumu, zostávajúcu čiastku môžete presunúť do ďalších mesiacov v tom istom kalendárnom roku, pokiaľ bude pokračovať dvojité vedenie domácnosti).
- nájomné zaplatené za ubytovanie v Nemecku
- dodatočné náklady (voda, kúrenie, elektrika)
- náklady na čistenie schodiska resp. suterénu (Reinigungskosten)
- náklady na odvoz odpadu, kominára alebo čistenie ulíc
- náklady na presťahovanie (môžete uplatniť pri vzniku, zániku alebo zmene dvoch domácností, ak k presťahovaniu došlo z profesionálnych dôvodov a týka sa domácnosti v Nemecku)
Radi vám pomôžeme so spracovaním nemeckého daňového priznania a uplatnením všetkých nákladov a bonusov. Zaregistrujte sa na našej webovej stránke https://www.vratmidan.sk/vratenie-dani-z-nemecka a žiadosť spolu s inštrukciami vám bude automaticky zaslaná na vašu emailovú adresu. Žiadosť je potrebné vyplniť a zaslať našej spoločnosti. O všetko ostatné sa postaráme my. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
Zdroje: www.vlh.de, www.steuererklaerung-student.de,